Jak kupić mieszkanie i kiedy warto kupić mieszkanie?

jak kupić mieszkanie

Etap III – jak kupić mieszkanie – kwestie formalne – czyli wybrałem i co dalej?

Jeśli wiesz już jaką nieruchomość chcesz kupić należy się skupić na krótkiej analizie formalnej. Po pierwsze sprawdź Księgę Wieczystą nieruchomości (jest ona dostępna online tutaj). Właściciel jeśli jesteś zainteresowany powinien Ci udostępnić nr KW. Zobacz w I dziale Księgi – kto jest właścicielem, skup uwagę na III dziale, gdzie mogą być informacje o ewentualnych ograniczeniach dot. nieruchomości oraz IV dziale, gdzie są informacje o hipotece. Jeśli wszystko jest w porządku – poinformuj sprzedającego o chęci kupna i podkreśl, że będą potrzebne odpowiednie dokumenty, które sprzedający powinien dostarczyć (zobacz artykuł jakie dokumenty są potrzebne przy zakupie nieruchomości).

Jeśli kredytujesz zakup podpiszcie umowę przedwstępną (jest to możliwe w formie umowy cywilno-prawnej, nie trzeba robić tego u notariusza). Pamiętaj, że należy w takim wypadku wpłacić ZADATEK (nigdy zaliczkę), która zabezpiecza obie strony. Wyrusz do banku z umową przedwstępną i wnioskuj o kredyt (oczywiście wiesz, że go dostaniesz, gdyż wcześniej już omówiłeś swoją sytuację z bankiem). Gdy już otrzymasz kredyt, znajdź notariusza (najlepiej takiego, który ma dobre opinie). Przygotujcie się do umowy końcowej. Pamiętaj, że przed umową musisz wpłacić notariuszowi 2% na podatek PCC oraz opłacić koszty notarialne. Ważne jest również umówienie się ze sprzedającym w jaki sposób zostaną przekazane pieniądze. Najlepiej zrobić to przelewem w trakcie lub po akcie notarialnym.

jak kupić mieszkanie
pixabay.com

Etap IV – jak kupić mieszkanie – ostatnia prosta

To już prawie koniec. Umówcie się ze sprzedającym kiedy mieszkanie zostanie przekazane. Bardzo ważne jest to, aby został wykonany protokół zdawczo-odbiorczy. Będzie trzeba jeszcze przepisać liczniki i podpisać umowy z dostawcami np. energii. Warto wybrać się również do administracji/spółdzielni zapoznać się z sytuacją. Później pozostaje tylko przeprowadzka i zapoznanie się z nowymi sąsiadami.

Warto pamiętać o rozsądnym zastanowieniu się nad zakupem z rynku pierwotnego, wtórnego, kupnem na licytacji komorniczej, szukaniem okazji oraz tzw. flipami. O tym w następnych artykułach na budynkowo.pl.

 

Skomentuj na Facebooku

Polityka Prywatności