Najlepiej przeprowadzone konserwacje w Europie – dziedzictwo kulturowe

dziedzictwo kulturowe

Sanatorium Dr. Barner, Braunlage/Harz, Niemcy

Sanatorium dr. Barnera to wyjątkowy przykład niemieckiego ruchu reformatorskiego z początku XX wieku. Sanatorium, specjalistyczna klinika medycyny psychosomatycznej i psychoterapii, zalicza się do jednych z najważniejszych budynków secesyjnych tego typu w Niemczech. Jury zauważyło, że Sanatorium jest „charakterystycznym elementem europejskiego dziedzictwa i jest ważnym przykładem architektury i dekoracji wnętrz z początku XX wieku”. Jury nagrodziło projekt za „stosowanie tradycyjnych technik, które są rzadkością w Niemczech. Poczyniono znaczne wysiłki, aby nauczyć konserwatorów tych umiejętności, które doprowadziły do dobrych wyników i przyczyniły się do wysokiej jakości ochrony i holistycznego podejścia”.

Bizantyjska świątynia Hagia Kyriaki, Naxos, Grecja

Hagia Kyriaki to bizantyjski kościół z unikalną serią malowideł ściennych z VIII-IX wieku, powstałych w jednym z dwóch okresów ikonoklazmu (726-787, 813-843). Kościół znajduje się w zacisznej okolicy wiejskiej, która przez lata była zaniedbana. Ten projekt jest doskonałym przykładem współpracy ponad granicami państwowymi w Europie.

Podczas konserwacji Hagii Kyriaki udało się ocalić obiekt od zagrożenia i jego unikatowe malowidła, starając się zachować autentyczność i powstrzymać się od dodawania elementów, które maskowałyby upływ czasu i historii.

„Jest to delikatna i pełna szacunku konserwacja struktury i jej malowideł ściennych, które wiążą się z ważnym okresem w myśli europejskiej. Doskonałe wyniki osiągnięto dzięki współpracy międzynarodowej i interdyscyplinarnej oraz dzięki współpracy podmiotów prywatnych i publicznych. ” skomentowało Jury.

„Szczególną uwagę zwrócono na to, aby z szacunkiem zachować pomnik w otoczeniu” unikalny i naturalny krajobraz w odległej lokalizacji. Zwrócono uwagę na często zaniedbywany typ dziedzictwa w kontekście europejskim „, stwierdziło Jury. Projekt jest wzorem do naśladowania w podobnych przypadkach na Naxos, gdzie dziesiątki zniszczonych kościołów bizantyjskich wymagają natychmiastowych środków dla ich zachowania.

Twierdza Bač, Bač, Serbia

Twierdza Bač powstała w XIV wieku, przebudowywana XV i XVI wieku jest zabytkiem narodowym Serbii. Projekt „Centuries of Bač” został zainicjowany w 2006 roku w celu: badań i poszerzenia wiedzy na temat obszaru Bač; wdrożenia kluczowych zasad ochrony w jego zachowaniu; znalezienia odpowiedniej funkcji; oraz uświadomienie jej wartości wśród szerszej społeczności.

Projekt z powodzeniem powiązał fortecę Bač z życiem lokalnej społeczności i znalazł rozwiązanie by zapewnić mu przyszłość. Został odrestaurowany, jego pozostałości archeologiczne zostały zachowane, a jego wnętrze przekształcono w centrum dla zwiedzających i przestrzeń wystawową, która pomaga odwiedzającym w interpretacji szerszego krajobrazu kulturowego Bač. Stało się również centrum, w którym zdobywa się, udoskonala i udostępnia wiedzę fachową na temat ochrony i zarządzania dziedzictwem. Przez ostatnie 15 lat Twierdza była także regionalnym centralnym punktem Europejskich Dni Dziedzictwa, z inicjatywy Rady Europy. Ze względu na sukces tego projektu twierdza Bač została wpisana na Listę Wstępną UNESCO w 2010 roku w ramach „Historycznego miejsca Bač i okolic”.

 

Fasada kolegium Uniwersytetu San Ildefonso, Alcalá de Henares, Hiszpania

San Ildefonso College jest sercem i duszą Uniwersytetu Alcalá. Budowane w latach 1500-1515. Od 1541 do 1553 roku architekt Rodrigo Gil de Hontañón zastąpił prymitywną fasadę z kamienia, cegły i gliny, używając szarego granitu, złotego wapienia dla górnych części. Po zniszczeniu z powodu skutków pogody i starzenia się, projekt miał na celu zabezpieczenie, aby zapobiec jego dalszej degradacji, konserwację i oczyszczenie. Badania i analizy określiły skład oryginalnej patyny z XVI wieku i szkła z XX wieku.

Jury pochwaliło „wysoką wartość historyczną fasady i doskonałą konserwację, która przywiązywała szczególną wagę do zachowania historycznej patyny” oraz stwierdziło, że „Uniwersytet Alcalá wykazał wielkie zaangażowanie w autentyczne zachowanie fasady, która podtrzymuje swoje miejsce w kontekście miejskim. Ponadto proces konserwacji miał na celu również edukację i przybliżenie ludziom istoty tych działań. Konserwacja została wykorzystana jako narzędzie interpretacji, co stanowi kolejny silny aspekt tego projektu „.

Reszta nagrodzonych projektów to:

Konserwacja mozaiki w Apsydzie Przemienienia Pańskiego w Bazylice klasztoru Świętej Katarzyny, Sinai, Egipt/Greckie/Włochy (kooperacja)

Królewskie Winnice w Poczdamie-Sanssouci, Niemcy

Ogród Botaniczny w Pałacu Narodowym w Queluz, Sintra, Portugalia

Pawilon księcia Miloša w uzdrowisku Bukovička, Arandjelovac, Serbia

Szkice Sorollii dla “Wizji Hiszpanii”, Walencja, Hiszpania

O każdym z nich można poczytać na stronie konkursu – dziedzictwo kulturowe.